Gita Acharan |Odia

“ସେହି ଅର୍ଜୁନ, ସେହି ତୀର’ ଏକ ପ୍ରବାଦ । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ସଫଳ/ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଏହା ସେହିପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । 

ଜଣେ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବରେ ଅର୍ଜୁନ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରି ନଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ଭାଗରେ, ସେ ଏକ ଛୋଟ ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କୁ କିଛି ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଡକାୟତ ଗୋଷ୍ଠୀରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ପରିସ୍ଥିତି ବୁଝାନ୍ତି ଏବଂ କୁହନ୍ତି, କ’ଣ ହେଲା ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ । ମୁଁ ସେହି ଅର୍ଜୁନ ଏବଂ କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଥିବା ସେହି ତୀର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥର ମୋର ତୀରଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଲେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ନଥିଲା । ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ପଳାଇବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ପରିବାରକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିଲେ ନାହିଁ ।

ଜୀବନର ଅନୁଭୂତି ଆମକୁ କହିଥାଏ ଯେ ଏମିତି ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାହାରି ସହିତ ଘଟିପାରେ । ବେଳେବେଳେ, ଦକ୍ଷ ଖେଳାଳିମାନେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷମତା ହରାନ୍ତି । ଜଣେ ଅଭିନେତା, ଗାୟକ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ଖରାପ ସମୟ ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ଦାୟୀ କରାଯାଏ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାର କାରଣ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନୁମାନ ଏବଂ ସନ୍ଦେହ ବ୍ୟତୀତ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ନାହିଁ । 

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, କର୍ମ ଏବଂ କର୍ମର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କୁହନ୍ତି ଯେ ଦୈବମ୍‌ କର୍ମକୁ ପୂରଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ଏକ ଅନ୍ୟତମ ଉପାୟ (18.14) । ଦୈବମ୍‌ ଏକ ପ୍ରକାରର ବିଶେଷ ଗୁଣ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରକଟ ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅଜ୍ଞାତ । ଏହି କାରଣରୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କର୍ମ ଉପରେ ଆମର ଅଧିକାର ଅଛି, କର୍ମର ଫଳ ଉପରେ ନୁହେଁ ।

ହସ୍ତରେଖା ବିଜ୍ଞାନ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ରାଶିଫଳ ଭଳି ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଅଭ୍ୟାସ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଦୈବମ୍‌ ନୁହଁନ୍ତି । ସେହିଭଳି, କୌଣସି ବୈଜ୍ଞାନିକ ତତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ ଯାହା ଆଧାରରେ ଦୈବମ୍‌ର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ । 

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କୁହନ୍ତି ଆମେ କେବଳ ନିମିତ୍ତ ମାତ୍ର, ସର୍ବଶକ୍ତିମାନଙ୍କ ମହାନ ସୃଷ୍ଟିର ଏକ ଛୋଟ ଅଂଶ (11.33) । ବିଫଳତା ଆମକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ ଯଦି ଆମେ ସଫଳତା ପାଇବାବେଳେ ଅହଂକାରକୁ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଉଭୟ ଦୈବମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ।

https://samajaepaper.in/imageview_126_1342024212253424_4_83_14-04-2024_6_i_1_sf.html


Contact Us

Loading
Your message has been sent. Thank you!